Jacek Barszcz, "Droga do szkoły"

Jacek Barszcz, Droga do szkoły
cena wywoławcza
1 250 PLN
2 400 - 2 800 PLN

33x46 cm, olej płótno 2018

Jacek Barszcz

Urodzony 11 kwietnia 1967 w Warszawie. Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu w latach: 1994 - 2000. Dyplom z Malarstwa w pracowni prof. Wojciecha Sadleya w 2000 r. Obrazy w zbiorach prywatnych w Polsce, we Francji, w Holandii, w Belgii, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, w Szwecji i w Nowej Zelandii. Ponad 50 wystaw (indywidualne i zbiorowe).

"...maluje, aby pochwycić i zatrzymać czas. Utrwalić chwile wypełnione ciepłem i spokojem. Jego obrazy, choć utrzymane w wysmakowanej gamie barwnej, budowane są przede wszystkim światłem. To malarska afirmacja świata, wyraz zachwytu jego pięknem. Ale pochwała i zachwyt nie głośne, narzucające się, lecz wyrażone w ciszy i skupieniu.

Artysta nie jest zachłannym poszukiwaczem wciąż nowych motywów, łowcą o niespokojnym, rozedrganym spojrzeniu. On nieomal w modlitewnym skupieniu studiuje i zgłębia te same miejsca, te same motywy i znajduje w nich wszystko, co dla niego najważniejsze. Wyczuwa się zresztą jego wielki szacunek dla materii malarskiej i wagi artystycznego przekazu.

Klimat tych prac chyba najtrafniej można określić francuskim terminem serenite, który nie ma polskiego odpowiednika, a oddaje stan pogody, równowagi, spokoju. Tak właśnie przeniknięte pogodą i spokojem jest to malarstwo. Nie znajdziemy tu wiosennej euforii. To radość i pogoda dojrzałego, a często nawet późnego lata z domieszką snującego się w powietrzu jak babie lato smutku. Pogoda pomimo i ponad przemijaniem i zmiennością.

Wydaje się, że właśnie szczególne uwrażliwienie na kwestię kruchości i ulotności piękna zachęca malarza do prób jego zatrzymania. Jak pisał Marcel Proust, taki sposób pochwycenia chwili pozwala stanąć poza czasem, poza jego bezlitosnymi prawami. Taką możliwość zyskujemy obcując z obrazami Jacka. (...)"

Magdalena Pilawska - Miksa

Wymiary
33x46